Haber

Ukrayna Dışişleri Bakanı AB’den daha fazla askeri yardım istedi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Avrupa Birliği’ne (AB) ülkesine “daha fazla askeri yardım” sağlama çağrısında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Kuleba, AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Kuleba, Rusya ile savaşta Ukrayna Kara Kuvvetlerinin gücünün özel bir anlam taşıdığını belirterek, şunları söyledi:

“Hava ve deniz kuvvetleri önemli. Ama şu anda asıl yük kara kuvvetlerinin omuzlarında. Siyasi konuları bir kenara bırakırsak, ‘Ukrayna askerine nasıl yardım edebiliriz?’ sorusu ortaya çıkıyor. “Sorumuza cevap verelim. Ordumuza 1 milyon mermi tedarik etme kararını onaylamanızı bekliyoruz. AB’den daha fazla askeri yardım bekliyoruz.”

Kuleba, Rusya’ya yönelik 12’nci yaptırım paketinin yürürlüğe girmesini talep etti.

AB Komisyonu’nun Ukrayna ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasını önerdiğini hatırlatan Kuleba, Ukrayna halkının bundan moral aldığını vurgulayarak, “Bu karar, çabalarımızın boşa gitmediğini bir kez daha gösterdi.” İfadesini kullandı.

Bakan Kuleba, Ukrayna’nın katılım sürecine ilişkin diyaloğun başlatılması kararının Aralık ayında açıklanacağı yönündeki umudunu paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu